İSTANBUL AVCILAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avcılar´da uygulanan "Elini Tutuyor, Kapımı Açıyorum’ Projesi ulusal medyada geniş yer buldu.

Avcılar´da uygulanan "Elini Tutuyor, Kapımı Açıyorum’  Projesi  ulusal medyada geniş yer buldu.

Avcılar’da uygulanan proje beğenildi

AVCILAR’da iki yıldan bu yana uygulanan proje ile dil bilmeme başta olmak üzere çeşitli nedenlerle uyum sorunu yaşayan Suriyeli ilkokul öğrencileri Türk akranları ile kaynaştırıldı. Proje ile ilgili haber, ulusal medyada geniş yer buldu.

Sabancı Üniversitesi’nin binlerce başvuru arasında uygulanabilir 68 projeden biri seçilen ‘Elimi Veriyorum, Kapımı Açıyorum’un uygulandığı Avcılar’daki okullarda Suriyeli öğrencilerin uyum sorunu önemli ölçüde aşıldı. Bu Proje geliştirilirken, Suriyeli öğrenci sayısının  her geçen yıl yükseldiği , Türkçe bilmeyen bu çocukların, farklı kültüre sahip olması, ülkelerinde yaşadıkları travma nedeniyle uyum sorunları yaşadığı, Türk arkadaşları ile iletişim kuramayan, öğretmenin yönlendirmelerine yanıt vermeyen Suriyeli öğrenci velilerinin de önceleri çocukların Türkçe öğrenmesine sıcak bakmadıklarını yalnız bu proje  Avcılar´daki birçok okulda da uygulanmaya başlanan "Elini Tutuyor, Kapımı Açıyorum’ projesine ilişkin proje uygulayıcısı Abdulkadir Uztürk Ortaokulu Müdür Yardımcısı Selda KIZILKAYA Proje hakkında;

BİRBİRLERİNE ŞİDDET UYGULAYAN ÇOCUKLAR DEĞİŞTİ

“Suriyeli öğrencilerin bu durumu bizim için büyük bir sorundu. Kendilerini ifade edemeyen Suriyeli çocuklar, Türk akranlarına şiddet uygulamaya başlamışlardı. Bu çocuklara en kısa sürede Türkçeyi öğretmemiz gerekiyordu. Aynı sorunu yaşayan diğer öğretmen arkadaşlarımıza bir anket uyguladık. Anket sonucunda öğrencilerin ailelerine ihtiyacımızın olduğunu fark ettik. Sınıfımda ‘Elini tutuyor, kapımı açıyorum’ projesinin hazırlığını yaptık. Gönüllü olarak Suriyeli aileleri kabul etmelerini düşündüğümüz Türk velilerimiz de önceleri önyargılıydı. Öyle istekli çıkan olmadı. Suriyeli velilerimizden 3’ünü belirledik. Biri Suriye’deki, diğeri şimdi Türkiye’de yaşadıklarını, üçüncüsü ise gelecekten beklentilerini anlattı. Türk velilerden hangisi ile görüşmek istediklerini sorduk. Türkçe bilen çocukların yardımı ile ailelerin soru- cevaplarla bilgi edinmelerini sağladık. Suriyeli ziyaretçi aile almak isteyen Türk veli sayısı arttı. Proje ile çocukların Türkçeyi 1 yıl yerine 2-3 ay içerisinde öğrendiklerini, bırakın birbirlerine şiddet uygulamayı, artık koruyup- kollamaya başladıklarını fark ettik. Suriyeli öğrencilerin okula devamlarını sağladık, başarıları arttı. Diğer abla ve ağabeylerin de lise devamında aileleri ikna ettik. İki ablayı liseye başlattık. Bunlar bizim için çok güzel sonuçlardı.”

Proje Selda Kızılkaya, projenin daha sonra bütün okulda uygulandığını, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bunu Avcılar’daki diğer okullara yaydığını ifade etti. Kızılkaya, “Proje ile okulda gruplar halinde dolaşan Suriyeli öğrenciler yok oldu. Herkes sınıfındaki arkadaşları ile oynuyordu. İlk başta söylediklerimizi anlamadığı için can sıkıntısından sıra örtüsünü kesen öğrenciler bunları terk etti” dedi.

"YANLIŞLARI ÖNLEME ÇABASINDAYIZ"

Avcılar Milli Eğitim Müdürümüz  Emin ENGİN, ilçede halen 1820’si ilkokulda olmak üzere 3 bin 240 Suriyeli öğrenci bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Biz bunları okullaştıramadığımız, Türkçeyi öğretemediğimiz zaman sokaklarda yanlışlara kapılıp yanlış işler yapabiliyor, suç işleyebiliyor, çevreye zarar verebiliyorlar. Bu proje ile bu yanlışları önleme çabasındayız. Amacımız; Suriyeli ve Türk aileleri kaynaştırarak birbirine entegre edebilmek. 20 öğrenci ile başladık bu projeye. Şu anda 60 öğrencimiz projeye dahil oldu. Bu proje ile Suriyeli aileler Türkçeyi daha çabuk öğrendi. Çocukların okula devam ettiği, uyum sorunu problemi olmadığı, dostluk ortamının oluştuğuna şahit olduk. Sokaktaki insanları okula çektik. Suriyeli çocukların uyum sağlayabilmesi için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Son olarak dışarıda yemek yedirdik, Türk-Bosna yapımı ‘Beni bırakma’ filmine götürdük. Bu tür projelerle ülkedeki bu sıkıntılı dönemde bir parça da iç dinamizmi harekete geçirmeyi sağlamada katkıda bulunmaya çalışıyoruz.”

17-10-201817-10-201817-10-201817-10-201817-10-2018

Cihangir Mah. Ormanlı Cad. Avcılar Hükümet Konağı No 55 Kat 3 Avcılar/İSTANBUL - 0212 509 54 54 / 590 02 37 / 694 15 78 / 509 96 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.