İSTANBUL AVCILAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi´ nin 103. Yıl Dönümünü Kutladık!

18 Mart Çanakkale Zaferi´ nin 103. Yıl Dönümünü Kutladık!

 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümünü Kutladık

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezinde İlçemiz Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin sunduğu program; Sayın Kaymakamımız Hulusi DOĞAN, Sayın Belediye Başkanımız Dr. Handan TOPRAK BENLİ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin ENGİN, değerli protokol üyelerimiz, okul müdürlerimiz, şehit ailelerimiz, okul müdürlerimiz ve öğrencilerimizin katılımlarıyla, hem coşkulu hem de duygusal anların yaşandığı bir törenle gerçekleştirildi.

Programda Sayın Kaymakamımız ve Sayın Belediye Başkanımızın akabinde konuşan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Emin ENGİN;

Bizler bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanlarını yad etmek üzere bir aradayız.

Kilometrelerce uzaktan gelip, elini gırtlağımıza uzatan şer güçlere “Ya İstiklal Ya Ölüm!” diye haykırarak, düğüne gider gibi ölüme giden Mehmetçiğimizi anmak için bir aradayız.

İmanın küfrü boğduğu milletin sinesinden nice kahramanların doğduğu, kibirle gelenlerin hüsranla döndüğü, haçlı zihniyetinin sona erdiği Çanakkale’ yi asla unutmayacağımızı göstermek için bir aradayız.

Çanakkale’ yi diğer destanlardan farklı kılan neydi? Biliyor musunuz?

"Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor" diyen askere; Komutanı tarafından "Tüfek sağlam oğlum, senin parmağın kopmuş " denilen bir kahramanlıktı…

14 Mayıs 1915´te 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal´in siperlerin durumu ve Türk askerinin ruh halini aktardığı şu sözlerde gizliydi; "Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi, kurtulmamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur´an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise Kelime-i Şehadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyor. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan bir güçtü.” Evet, onlar geri dönmeyi düşünmediler. Emin olmalısınız ki onları farklı kılan, Çanakkale Muharebeleri´ni kazandıran bu yüksek ruhtu…"

Ve Afrin,  aynı ruh, aynı iman, aynı özlem!

Bizler, bu ülke için çok bedel ödedik hala da ödemeye devam ediyoruz. Dün TSK da Afrin Kent merkezindeki hükümet binasında bayrak açan bir askerimiz "Türk Silahlı Kuvvetleri´nin 18 Mart Şehitler Günü´nde Türk milletine ve tüm şehitlerimize armağanıdır" sözleriyle Mehmetçik ecdadına vefasını gösterdi. 

Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. 18 Mart şehitlerini ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz.                                                                                                        

Cihangir Mah. Ormanlı Cad. Avcılar Hükümet Konağı No 55 Kat 3 Avcılar/İSTANBUL - 0212 509 54 54 / 590 02 37 / 694 15 78 / 509 96 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.